1 Ekim 2011 Cumartesi

Çöplüğün Generali

Merhabalar Sevgili Kitap Kurtları…
Bu yazımda sizlere önceki kitaplarını çok sevdiğim ancak ne yazık ki sonuncusuyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadığım kitap ve yazarından bahsedeceğim…
Oya Baydar…
Oya Baydar 1940 İstanbul doğumlu, Notre Dam de Sion Lisesi’nin son sınıfında okurken yazdığı ‘Allah Çocukları Unuttu’ isimli romanıyla okuldan atılma durumuyla yüz yüze gelmiş, ancak bu romanı hem yayınlanmış hem de Hürriyet gazetesinde tefrika olarak basılmış, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu bir yazar.
Edebi geçmişi çok güçlü ve kültür seviyesi oldukça yüksek olan Baydar; Elveda Alyoşa ile 1991 Sait Faik Hikaye Armağanı, Kedi Mektupları ile 1993 Yunus Nadi Roman Ödülü, Sıcak Külleri Kaldı ile 2001 Orhan Kemal Roman Ödülü, Erguvan Kapısı ile 2004 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü ve Hiçbir Yere Dönüş ile 2011 Akdeniz Kültür Ödülleri’ni aldı.
12 Mart darbesi sırasında Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası üyesi olarak, sosyalist kimliği nedeniyle Almanya’ya kaçtı ve 12 yıl sürgünde kaldı.
Sürgün hayatını Elveda Alyoşa isimli kitabında anlatan Baydar, 1992 de Türkiye’ye geri döndü. Döndükten sonra da yazdığı çeşitli roman ve öykülerle ödüller kazandı.
Savaş Çağı Umut Çağı isimli kitabıyla kendisini tanıdığım yazar, gerek hayatı gerek başarıları yönüyle oldukça beğenimi kazanmıştı. Ne var ki büyük merak ve umut ile aldığım son kitabı Çöplüğün Generali beni oldukça büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.
Kitap Ergenekon’u konu edinmiş ve Oya Baydar’ın geçmişteki bakış açısına ve yaptıklarına bir bakıma zıt düşen bir roman haline gelmiş. Bir okur olarak bu görüşteyim açıkçası.
Baydar’ın Ütopyasında bir gün  çöplüklerde, boş arazilerde bombalar, mermiler bulunmaya başlanıyor. Ve durum giderek büyüyor. Ardından yaşanan tüm bu olaylar bir yazarın dikkatini çekiyor ve yazar bu konu üzerinden bir roman yazmaya başlıyor. Ne var ki bu yazar da romanını tamamlayamadan ortadan kayboluyor.
Akıcılık ve konu bütünlüğü bakımından yine başarılı bir iş çıkaran Baydar, konu itibari ile beni hüsrana uğrattı.
Meraklıları elbet vardır bu kitabında. Üstelik ilginç bile bulabilirsiniz.
Dolayısıyla Sevgili Kitap Kurtları okumak isteyebilirsiniz diye düşünmekteyim.
       Elimdeki kitap Can Yayınları’ndan çıkmış olup liste fiyatı 16,50 tl dir.
       Kapak Tasarımı: Erkal Yavi
       Kapak Düzeni: Semih Özcan
       Dizgi: Gelengül Çakır
       Düzelti: Fulya Tükel
       Kapak Baskı: Çetin Ofset
       İç Baskı ve Cilt: Eko Matbaası
      
Keyifli okumalar..
Unutmayın; hayat sayfalarda…

2 yorum:

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Zamanında çok sevdiğim ve neredeyse tüm kitaplarını okuduğum, benzer dünya görüşlerine sahip olduğuna inandığım bir yazardı. Ancak Türkiye'ye döndükten sonra değişmiş, ama gerçekten değişmiş olduğunu, yazdıklarını okudukça gördüm. Kendini bitirmeye başladığına inanıyorum. Dönerken dönerken ...

kitaplarlayasiyorum dedi ki...

Haklısınız. Size katılıyorum. Böyle olmamasını dilerdik tabi.. Ne yazık ki kendi seçimi.

EMEĞE SAYGI

Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde ''alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu'' belirtilmeden ve yazıların linki verilmeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili kanun gereği eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 Tl ağır para cezasıdır..