5 Mayıs 2011 Perşembe

Dar Ağacında Üç Fidan

Ugrunda ölüme giden sey kendini karanlıkta bir ısık gıbı hıssettırır…   Nihat  Behram                 60’ların sonu 70’lerin başında umut bayrağını en önde tutan ‘’üç fidan’’ ın hak etmedikleri sonlarıyla beraber, mücadelelerinin ele alındığı bu belgesel anlatı, yakın tarihimizin kesitine, bir noktadan ışık tutar.
   Amerkika’nın sömürülerine ses çıkarmayan insanlara, Nato’ya ya da kendi deyimleriyle ‘’vatanı satmaya çalışanlara’’ karşı giriştikleri mücadelede en önde, korkusuzca yürüyen bu üç insan, bu üç genç, yaşamlarının en güzel yılarını, inandıkları ideal düzen yolunda, gözlerini kırpmadan verebilecek kadar cesurdular…
   Belki de bu noktadan bakmak gerek bazen. Her şey bir yana, bugün kaçımız inandığımız gelecek için, hayallerimiz için mücadele ediyoruz?
Hatta bu soruya kaçımız cevap verebilir?
   İşte Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan tüm korkuları yıkıp, ters giden bir şeylere dur demeye çalıştılar.
   Ne var ki tarih hep haklı çıkardı.
‘Haklıysan ve bunun için bir şeyler yapmak istiyorsan; suçlusun demektir.’
   Ve öyle de oldu. Ama yine de son dakikada, darağacındayken bile mücadelelerinden vazgeçmediler.
    6 Mayıs 1972…
    Şafak vakti, üç genç artık yoktu…
    Lâkin yaktıkları ışık sönmeyecekti…
    Mücadelelerine ‘İkinci Kurtuluş Savaşı’ diyen bu üç genç hakkında pek çok bilgi daha bulacaksınız bu kitapta. Aslında 146. Maddenin ihlâli suçundan yargılanmayı hak etmediklerini göreceksiniz.
    Ele alınan dönemle ve olanlarla ilgileniyorsanız mutlaka alıp okumalı ve sindirmelisiniz bu kitabı.
   
   
Elimdeki kitap Everest yayınlarından çıkmış olup;
 Liste fiyatı: 11 TL dir.
 
 
    Keyifli okumalar..
    Unutmayın; hayat sayfalarda…
   

2 yorum:

yapragingozyaslari dedi ki...

2 yıl önce okumuştum bu kitabı..ağladığım çok olmuştu..çaresizce duvara yumruk attığım, küdürler savurduğum çok olmuştu..

Adsız dedi ki...

Bıkmadan usanmadan okuyabilirim yeniden.
Sevgiler.

EMEĞE SAYGI

Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde ''alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu'' belirtilmeden ve yazıların linki verilmeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili kanun gereği eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 Tl ağır para cezasıdır..