5 Mayıs 2011 Perşembe

Gülünün Solduğu Akşam

En uzun kosuysa elbet Türkiye’de Devrim
O, onun en güzel yüz metresini kotsu
En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak…
En hızlısıydı hepimizin,
En önce gögüsledi ipi…
Acıyorsam sana anam avradım olsun,
Ama ask olsun sana cocuk ASK olsun!
                                Can Yücel
    
   Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adlı devrimci örgütün önderleri olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile beraber yoldaşlarının da anlatıldığı bu kitap Darağacında Üç Fidan’a oranla daha kapsamlıdır.
  Deniz Gezmiş’in isteği üzerine, tek tek cezaevindeki arkadaşları ve Deniz ile konuşarak notlar alan Erdal Öz’ün amacı, gerekli birikimi sağlayıp romanı yazmaktı.
   Ne yazık ki yarım kaldı… Beklemediği bir anda Öz, cezaevinden ayrıldı. Yine de Öz birkaç kişiyle konuşma fırsatı bulabilmişti. Kimiyle gizliden gizliye, kimiyle açık buluşmalarla, ama aralıksız sorularla bir takım veriler elde edebişmişti. Yazık ki bir roman için, yaşananları tüm ayrıntılarıyla anlatan bir roman için yetersizdi…
   Konuşabildiği mahkûmlar arasında Mehmet Asal da vardı İrfan Uçar da.. Mete Ertekin de vardı Mustafa Yalçıner de.. Ve pek tabi ki Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan da…
   İlk ağızdan notlarla yazılmış olan kitap bu yönüyle ayrılmakta diğer aynı kuşak kitaplarından.
   Başarılı bir yazar olan Erdal Öz bu kitapta da tüm yeteneğini ortaya sererek sürükleyici bir siyasi roman çıkarmış ortaya.

   Elimdeki kitap Can yayınlarından çıkmış olup;
Liste Fiyatı 18 TL dir.
Yayına Hazırlayan: Faruk Duman
Kapak Tasarımı: Erkal Yavi
Kapak Düzeni: Semih Özcan
Dizgi: Serap Bertay
Düzelti: Fulya Tükel

 
Keyifli okumalar..
  Unutmayın; hayat sayfalarda…

Hiç yorum yok:

EMEĞE SAYGI

Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği eserin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde ''alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu'' belirtilmeden ve yazıların linki verilmeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili kanun gereği eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000/300.000 Tl ağır para cezasıdır..